Ettevaatust pettusskeemidega!

Rämpsposti kasutatakse tihti pettusskeemide levitamiseks. Selliseid e-kirju nimetatakse "scam"ideks. Ole ettevaatlik igasuguste pakkumistega, mis tunduvad liiga head, et olla tõsi - enamasti need seda ongi.

"Phishing" (tuletatud inglisekeelsest sõnast fishing - kalastamine) on kõige tavalisem näide. Kirjad oleks nagu saadetud Sinu pangast, innustavad avama juurdelisatud linki ning siis sisestama pangakonto detailseid andmeid (näiteks paroole). Sellised leheküljed on kavalalt üles ehitatud ja oma andmete sissetrükkimine sellisel lehel võib tuua kaasa sinu pangakonto tühjendamise petturite poolt. Lingile vajutamine võib ka installeerida arvutisse programmi, mis salvestab erinevaid paroole ning saadab neid petturitele.

Levinud pettusskeemideks on ka teated loteriivõitude kohta, kus võidu kättesaamiseks tuleb kas helistada mõnel tasulisel telefonil või kanda võidu kättesaamiseks mõnele pangakontole raha nii öelda ülekandekuludeks.

Mida teha, kui saad kahtlase sisuga e-kirja?

Osa rämpspostist saadetakse professionaalsete "scamijate" poolt, osa tuleb aga ettevõtetelt, kes ei tunne või ei järgi seadust. Võlaõigusseaduse § 60 järgi võib pakkumise edastada tarbija elektronpostiaadressile üksnes tarbija eelneval nõusolekul.

Kui Sa oled saanud kahtlasena tunduva e-kirja, on Sul mitu võimalust, mida ette võtta:
Ära vasta, kui teade tundub kahtlane - kui saad e-kirja, mis tundub kummaline - näiteks teema (subject) või saatja on kahtlane - on kõige kindlam see kiri kohe kustutada. Ära vasta ega ava linke, ka linki "eemalda nimekirjast" ("unsubscribe"). Vastamine või linkide avamine võib kaasa tuua veel suurema rämpsposti hulga. Ära osta rämpsposti teel reklaamitud tooteid ega teenuseid, enamasti on need petlikud ja nende ostmine õhutab "spammijaid" saatma rohkem taolisi pakkumisi.

Kui saatja tundub olema ehtne, teata ettevõttele (reklaamijale), kust kiri tuli. Kui oled kirja avanud ja see reklaamib reaalselt eksisteerivat firmat, võid firmasse helistada või saata kirja, esitades kaebuse sooviga enda aadressi nimekirjast (listist) mahavõtmiseks. Kuna firmad ei tegutse nii nagu "spammijad" - programmi abil, on neile vastamine ning nimekirjast eemaldamist soovimine väikese riskiga, et sellele kaasneb uus hulk rämpsposti.