Eraisikult kaupa või teenust soetades ei laiene ostjale tarbijaõigused

24.01.2014

EL tarbija nõustamiskeskus tuletab inimestele meelde, et eraisiku käest ostes peab olema valmis selleks, et kauba või teenuse ostjale ei laiene tarbijaõigused.  

Näiteks ei kehti eraisikult ostetud toodetele kaheaastane pretensiooni esitamise õigus ja eraisikult sidevahendi teel ning koduuksemüügi kaudu ostmisel tagastusõigus. Samuti ei saa tarbijakaitseamet ega EL tarbija nõustamiskeskus sekkuda eraisikutevahelistesse vaidlustesse, mis võivad tekkida siis, kui ostja pole saadud kauba või teenusega rahul.

Eriti välismaistest internetipoodidest ostes ei ole sageli selge, kas kaupleja või teenusepakkuja on juriidiline või eraisik. Võib juhtuda, et inimene on enda arvates ostnud kaupa näiliselt igati korrektsest e-poest, mille taga on tegelikkuses eraisik. Ka kuulutuste portaalides ja sotsiaalvõrgustikes pakuvad kaupa ja teenuseid sageli eraisikud.

Isiklike kasutatud asjade müügi korral ei ole tegemist äritegevusega. Palju eraisikutest teenusepakkujaid leidub iluteenuste valdkonnas. Hulgaliselt küüne- ja ripsmetehnikuid, juuksureid ja kosmeetikuid osutab teenust näiteks Facebooki konto kaudu end reklaamides, olemata end registreerinud äriühinguna või FIE-na. Nende kliendid maksavad neile teenuse eest sularahas, saamata selle eest ostu tõendavat dokumenti.

Samuti on levinud eraisikult eraisikule müük kasutatud autode puhul, kuna eraisikult osta on odavam. Kui ostja on kandnud raha eraisikust müüjale, siis on hilisemate probleemide korral võimalik pöörduda vaid kohtu poole. Seega tuleks enne ostmist veenduda, kellele tuleb teha ülekanne, kas ettevõttele või eraisikule.

Üldised soovitused tarbijale

  • Enne kauba tellimist tee kindlaks, kas müüja on era- või juriidiline isik. Üks võimalus selleks on vaadata, kelle pangakontole tuleb kauba eest raha kanda – eraisiku või juriidilise isiku  arvele.
  • Kontrolli kaupleja tausta netifoorumitest.
  • Ära maksa kergekäeliselt sajaprotsendilist ettemaksu.

Täiendav teave:

Kristina Vaksmaa
EL tarbija nõustamiskeskuse juhataja
Tarbijakaitseamet
6201708