Homme, 15. märtsil tähistatakse Euroopa tarbija päeva!

15. märtsil 1962. aastal deklareeris Ameerika Ühendriikide president J. F. Kennedy esmakordselt avalikult tarbija põhiõigused. Seda päeva tähistatakse kui ülemaailmset tarbija õiguste päeva ning päeva eesmärgiks on juhtida tavalisest enam tähelepanu tarbija õigustele nii tarbijate endi kui ka ettevõtjate seas.

Käesoleval aastal tuli Euroopa Komisjon välja initsiatiiviga tähistada 15. märtsi esmakordselt kui Euroopa tarbija päeva ning rääkida sel päeval võimalustest, mida Euroliitu kuulumine tarbijale annab.

Tarbija õiguste kaitse ning heaolu edendamine on üks EL põhiväärtustest ning tarbijakaitse üheks eesmärgiks soodustada tarbijatel siseturul pakutavate võimaluste aktiivset kasutamist. Seega on väga oluline viia ka Eesti tarbijateni teadmised sellest, millised on nende tarbijaõigused Euroopa Liidus ning mida tähendab tavatarbija jaoks kaupade ja teenuste vaba liikumine.

Selleks, et Euroopa siseturg ilma tõrgeteta toimiks ning et tarbijad tunneksid end teistes liikmeriikides oste sooritades sama kindlalt nagu koduriigiski, on EL õigusest tulenevalt kehtestatud miinimumnõuded kõikide liikmesriikide tarbijakaitsealases seadusandluses. Lisaks ühtlustatud seadusandlusele on igasse liikmesriiki loodud ka spetsiaalsed tarbijakaitsekeskused, mis tegelevad ülepiiriliste ostudega seotud küsimustega. Nimetatud keskused moodustavad ühtse võrgustiku European Consumer Centres Network, kuhu kuulub ka Tarbijakaitseameti juures tegutsev EL tarbija nõustamiskeskus.

EL tarbija nõustamiskeskus kutsub Euroopa tarbija päeva puhul kõiki tarbijaid kasu saama Euroliidus esinevatest võimalustest ning tundma end täieõiguslike Euroopa Liidu tarbijatena, kelle ees on avatud lai valik siseturul pakutavaid konkurentsivõimeliste hindadega kaupu ja teenuseid. Samas paneb keskus tarbijatele südamele, et Euroopa Liidus oste sooritades tuleb teada nii oma õigusi kui kohustusi ning olla tähelepanelik ja kriitiline tarbija. „Soovitame tarbijatel, kellel on teistest liikmesriikidest ostetud kaupade või teenustega tekkinud probleeme, oma õiguste eest seista ning vajadusel pöörduda abi saamiseks EL tarbija nõustamiskeskuse poole“ julgustab nõustamiskeskuse juhataja Kristina Vaksmaa. Täpsemat teavet tarbija õiguste kohta Euroopa Liidus leiab keskuse kodulehelt www.consumer.ee.


Head tarbija õiguste päeva!