Millised on levinumad Interneti-pettused? Millised teated või pakkumised on kõige kahtlasemad ja tuleks kindlasti tähelepanuta jätta?

Internetipettused

Kindlasti pead Sa end teadlikuks internetikasutajaks ning sageli tundub, et internetis levivad pettused ja petuskeemid on vaid kergeusklike jaoks. Ometi langeb iga päev interneti teel levivate pettuste ohvriks mitmeid inimesi. Näiteks väidab Ameerika Ühendriikide Tarbijakaitseühingu (National Consumers League) läbi viidud uurimuse kohaselt iga kümnes internetist jõuluostude tegija, et on langenud pettuse ohvriks. Kahjuks muutuvad internetis tegutsevad petised iga päevaga kavalamaks ning leiavad järjest uusi mooduseid ning järjest uusi ohvreid, keda sihikule võtta. Seega olenemata sellest kui vilunud internetikasutajaks Sa ennast ka ei peaks, leia aega aega tutvumiseks näpunäidetega, mis peaks aitama internetipettuseid ära tunda ning neid vältida.

Millised on levinumad internetipettused? Millised teated või pakkumised on kõige kahtlasemad ja tuleks kindlasti tähelepanuta jätta?

Internetioksjonid. Läbi internetioksjonite pakutakse kaupu reeglina müüa ettemaksu nõudega. Paraku toimub kõige rohkem internetipettuseid just oksjonite vahendusel, sest “müüjad” koos rahaga kaovad jäljetult, jättes tellitud kauba ostjale saatmata. Seega tuleks enne ostmist võimalikult palju uurida isiku kohta, kellega Sa tehingu sõlmid ning suurte summade puhul kasutada ainult deposiitmakseid (raha kantakse müüja e-kontole alles pärast kauba ostjani jõudmist). Täpsemat teavet deposiitmaksete teostamise kohta uuri internetioksjonite lehekülgedelt.

Tulevikku ennustavad kirjad. Ole ettevaatlik kirjadega selgeltnägijatelt või ennustajatelt, kes tasu eest lubavad muuta Sinu elu ning ennustada tulevikku. Sageli on “ennustajate” saadetud kirjad agressiivse alatooniga, lubades, et teenusest loobumise korral juhtub Sinuga midagi halba. Ennustajate pakkumistele reageerides, satud tõenäoliselt “õnge minejate” nimekirja ning Sinu ahistamisel ei pruugigi lõppu tulla.

Püramiidskeemid. Üheks sagedamini levivaks pettuse liigiks on püramiidskeemid, milles lubatakse kerget ja kiiret raha või tasuta kingitusi. Püramiidskeemis ei saada tulu mitte toote või teenuse müügist, vaid uute liikmete hankimisest. Tüüpilises püramiidskeemis tasub uus liige liikmemaksu ning seejärel hakkab värbama uusi liikmetasu maksvaid liikmeid. Nimetatud skeemi läbivaks ideeks on üha uute ja uute liikmete juurdesaamine läbi aktiivsete alumiste tasandite liikmete, kelle makstavad liikmetasud kanduvad ülemistel tasanditel olijatele. Alumistel astmetel olijad liiguvad vastavalt “teenete” arvule automaatselt kõrgemale tasemele, kus suureneb ka nende potentsiaalne osalus teiste poolt makstavate liikmetasude jagamisel. Jäetakse mulje, et uusi liikmeid saab ja tulebki leida lõputult, tegelikkuses aga hajuvad püramiidskeemid mingi aja möödudes ning alumistel tasemetel olijad jäävad ilma nii oma sissemaksust kui ka lubatud teenistusest.

Loteriid. Ei leidu vist inimest, kelle e-postkasti ei laekuks teateid loteriivõidust, mis neid on tabanud, ilma et nad oleks teadlikult antud loteriis osalenud. Võiduteadete puhul, milles esialgu nõutakse Sinult investeeringut, et lubatud võit kätte saada (näiteks asjaajamiskulude katmist, riigilõivu maksmist jms), on tegemist pettusega. Makstud asjaajamiskuludele ei järgne reeglina kunagi lubatud võitu. Igal juhul tuleb vältida ka võiduteadetes viidatud telefonile helistamist, sest tavaliselt on tegemist uskumatult kalli tasulise telefoniteenusega, mille hinnast Sind ette ei hoiatata.

Raha ülekande palved ja laenupakkumised. Sinu e-postkasti võib tulla kiri, milles palutakse suure vaevatasu eest Sinu abi välismaa pangakontolt raha kättesaamiseks. Nõustumisel küsivad kelmid Sinu pangakonto andmeid, kuhu välismaalt laekuv raha kanda. Saadud andmeid võidakse aga kasutada Sinu arve tühjendamiseks. Samuti võidakse paluda Sinult ettemaksu asjade korraldamiseks, et siis jäljetult kaduda.

Kiiret laenu, olenemata Su sissetulekust ja võlgnevustest, pakkuvad teated võivad samuti olla üheks pettuse skeemidest. Pakkumisele reageerides võid saada vastuse, et Sinu taotlus on rahuldatud, kuid raha kättesaamiseks peate maksma kindlustustasu. Paraku ei pruugi keegi teiega peale kindlustustasu maksmist enam ühendust võtta.

Pärandi avanemine. Erinevate toimunud katastroofide valguses levitatakse internetis väga aktiivselt petuskeemi, mis teatab pärandi avanemisest. Sulle saadetakse kiri teatega, milles väidetakse, et Sinuga sama perekonnanime kandev väga rikas isik on mõnes hiljuti toimunud katastroofis hukkunud. Teate saatja esitleb end advokaadina ning ühtlasi ka lahkunu esindajana, teatades Sulle, et oled hukkunu sugulane ning Sul on õigus pärandusele. Pärandi saamiseks tuleb aga kõigepealt saata “advokaadile” raha dokumentide korda ajamiseks. Kontaktina antud e-posti aadress on kasutusel vaid mõned päevad, hiljem selle kaudu enam “advokaadiga” ühendust ei saa.

Katteta kaardid. Ettevaatlik tasub olla müügiks pakutavate krediitkaartide või meeletuid soodustusi sisaldavate kaartidega. Tavaliselt käib müügipakkumisega kaasas jutt, et kaarte saab kasutada pea igas kaupluses või teenindusettevõttes üle maailma. Kaartide tellimishind ei ole kuigi odav, kuid investeering tasub pakkuja väitel väga kiiresti ennast ära. Kahjuks sellised kaardid tavaliselt tellijani ei jõua või ei ole selliseid kaarte võimalik mitte kuskil kasutada.

“Tööta kodus” skeemid. Sageli pakutakse internetis võimalust teenida kodus töötades suuri summasid. Antud skeemi “konksuks” on Sinu poolne ettemaks materjalikulude katmiseks või töösaladuse teada saamiseks. Pärast raha saatmist võid küll saada tööks vajalikud materjalid, kuid tehtud töö eest tõenäoliselt tasu ei saa. Tööpakkumisi, kus küsitakse teiepoolset ettemaksu, tasuks vältida.

Tutvumine interneti teel. Internetis tutvujad on petistele potentsiaalseteks ohvriteks. Tutvumiskuulutuse kaudu saadud välismaal elav sõber võib pärast mitmekuist suhtlust soovida Sulle Eestisse külla tulla, paludes laenata lennukipileti jaoks raha. Pärast raha kandmist tema pangakontole, ei pruugi Sa oma uuest tuttavast enam kunagi kuulda.

Imelised investeerimisvõimalused. Internetis liigub pakkumisi paigutada oma raha aktsiatesse, heasse veinitööstusesse, vääriskividesse või muudesse väärtuslikesse ja haruldastesse asjadesse. Antud ettepaneku vastuvõtmisel tuleb olla ettevaatlik, sest sageli ei vasta jutt toodete väärtusest tõele ning tehtud investeering osutub kasutuks, sest tooteid ei ole võimalik edasi müüa.

Võluväega tervisetooted. Kuulutused südametunnistuseta meditsiinitoodete müüjatelt lubavad tavaliselt “imesid”. Ole ettevaatlik, kui juhtud lugema ravimitest, mille mõju on silmnähtavalt liialdatud nagu “kohene ravi liigesepõletiku vastu”, “pingutusteta kilode kaotamine” või “üleöö kasvavad juuksed”. Reeglina on selliste pakkumiste eesmärgik kergeusklikelt raha välja meelitamine. 
 

Mis on "spam", kuidas seda ära tunda? Loe lähemalt ...

Mis on "scam"? Millest ära tunda pahatahlikke kirju? Loe lähemalt ...

Erinevate tehingute korral küsitakse isikuandmeid (nime, aadressi, krediitkaardinumbrit ja muud sellist). Kuidas ma tean, millal tohib internetis oma isikuandmeid esitada? Loe lähemalt...

Kuhu pöörduda abi saamiseks?

Kelmuse ja pettuse ohvriks langenutel tuleks pöörduda politsei poole.

Oma murest võib kirjutada ka internetipettustega tegeleval kodulehel www.econsumer.gov, kus erinevad pettused kogutakse spetsiaalsesse andmebaasi.

Kõige tõhusamaks abinõuks on aga kriitiline petuskeemidesse suhtumine ning nende vältimine!