Shopping in Italy - hooletut ostjat võib oodata trahv!

Itaalia maksuamet alustas aktiivset võitlust järeletehtud firmatoodete vastu. Hooletu tarbija, kes ostab Itaalias võltstoodangut, võib saada kuni 10 tuhat eurot trahvi. Tegemist on väga suure summaga, mistõttu tuleb tarbijatel olla väga tähelepanelik. Sel suvel juhtus selline lugu näiteks ühe Taani turistiga. Ta ostis huvitava disainiga prillid 10 euro eest ja hiljem tuli tal maksta trahvi 3333 eurot, kuna prillid osutusid võltstoodanguks.

Disainerite poolt loodud originaaltoodete “Made in Italy- kaitseks välja antud dekreet konkurentsi reguleerimiseks ("Decreto sulla competivitá") kehtestas Itaalias trahvide süsteemi ostjatele ja importijatele, kes ostavad ja levitavad võltstoodangut. See süsteem on mõeldud kaitsma Itaalia turgu võltstoodangu pealetungi eest.

Karistada saavad isikud, kes ostavad või toovad sisse kaupu, mille kvaliteet, müügiviis või hind peaksid tekitama neis kahtlust, et tegemist võiks olla järeletehtud firmatoodetega. Seega on tulevikus soovitav enne ostu sooritamist kahtluse korral alati hankida lisateavet toote päritolu kohta. "Hooletud" tarbijad riskivad võltstoodangu ostmisel ja sissetoomisel administratiivtrahviga kuni 10 tuhande euro ulatuses ning "kuumad" kaubad konfiskeeritakse.

Tänavamüüjate käest tehtud ostud ei kuulu automaatselt trahvimisele, karistada saab ainult võltskauba ostmise eest. Võltsitud kauba puhul eeldatakse, et tarbija tunneb sedavõrd hästi disainertooteid (näiteks Gucci, Prada jms) ja nende hindu, mis võimaldab potentsiaalsel ostjal juba odavama hinnaga pakutud toodete korral kahtlustada võltsingut ja jätta see kaup ostmata.

Soovitusi ostude tegemiseks Itaalias saab Euroopa Tarbijakaitse Keskuse Bolzano veebilehelt http://www.euroconsumatori.org/16856v18340d18545.html