Tasuta puhkuse võltspakkumised

EL tarbija nõustamiskeskus hoiatab Eesti tarbijaid välismaiste firmade poolt tehtavate võltspakkumiste eest, millega meelitatakse tarbijaid omandama “peaaegu tasuta” puhkusepakette Kariibi mere äärde ja Floridasse.

Käesoleva aasta kevadel ja suvel pöördus Põhjamaades hulganisti tarbijaid kaebusega tarbijakaitse poole, teavitades pettustest, mis seostuvad tasuta puhkuse pakkumistega Ameerika puhkekeskustesse. Kuna võltspakkumiste tegijateks olid enamasti USA firmad, teavitas Põhjamaade tarbijakaitse laialdasest petukampaaniast USA ametkondi ja palus nende abi probleemi lahendamiseks.

Võltspakkumiste skeeme on mitmesuguseid. Sageli kasutatakse tarbijate meelitamiseks väidet, et nad olevat võitnud kuskil loteriil või loosimisel tasuta puhkusepaketi mingisse lõunamaisesse puhkekeskusesse. Sellise pakkumise käigus teatatakse tarbijale, et ta peab võidu kättesaamiseks maksma teatud tasu, mis ulatub enamasti 600-900 USD-ni. Mõningatel juhtudel püütakse jätta muljet, et tegemist on märkimisväärse hinnaalandusega ja see soodne pakkumine tehakse ainult väljavalitud tarbijatele.

Uskudes loosivõidu saamist, on paljud Põhjamaade tarbijad avaldanud puhkuse pakkujatele oma krediitkaardi numbrid ja nende arvelt on kadunud suured rahasummad. Tarbijatele on küll mõne nädala jooksul saadetud infopaketid koos puhkusetuusikuga, kuid paljud tarbijad tunnevad ennast siiski petetuna. Neile ei teatatud näiteks, et kohalelend Ameerikasse ei kuulu puhkusepaketi hinna sisse. Samuti pole tarbijatele võimaldatud lepingust loobumist. Firma väidab seejuures, et leping olevat juba jõustunud ja neil on lindistatud tarbija nõustumist tõestav telefonikõne. Tarbijakaitse hinnangul on siin tegemist tarbijaid eksitava ja pettusliku müügikampaaniaga, mille peatamiseks tuleks sekkuda USA ametkondadel.