Valuutavahetuste hinnad võivad oluliselt erineda!

Suve- ja puhkusekuude saabudes hakkavad inimesed üha rohkem reisima, mistõttu kasutatakse aktiivselt ka valuutavahetuse võimalusi. Tarbijate majandushuvide kaitseks soovib Tarbijakaitseameti EL tarbija nõustamiskeskus juhtida tarbijate tähelepanu sellele, et enne valuuta vahetamist tuleks hoolega valida, millises valuutavahetuspunktis seda teha. Kindlasti tuleks enne tehingu tegemist võrrelda valuutavahetajate poolt pakutavaid vahetuskursse ning välja selgitada, milliseid lisatasusid teenus endas veelgi sisaldada võib.

Tarbijakaitseamet viis Tallinnas läbi valuutavahetuse teeninduspunktide vaatluse ja võrdles selle käigus erinevates teeninduspunktides valuutavahetuse kursse ning lisatavaid teenustasusid.

Vaatluse tulemusel selgus, et krediidiasutustest võtavad Hansapank ja Sampo Pank valuutavahetusel mittekliendist tarbijalt teenustasu 15 EEK. SEB Ühispank võtab sularaha–sularaha vastu tehingu puhul samuti 15 EEK suurust teenustasu, juhul kui summa võetakse kontolt või kantakse kontole, siis teenustasu ei lisandu. Samas on krediidiasutuste vahetuskursid mõistlikud. Nii näiteks on tänase seisuga Hansapanga ja SEB Eesti Ühispanga EUR sularaha ostukurss 15,57 ja müügikurss 15,699.

Hinnavaatluste läbiviimise hetkel tegutses Tallinnas Tarbijakaitseametile teadaolevalt lisaks krediidiasutustele ka 8 valuutavahetusega tegelevat ettevõtjat, kellest üks võtab tarbijatelt teenustasu. Teenustasu võtjaks on OÜ Monex, kes võtab teenustasu 50 – 99 EEK sõltuvalt vahetatava summa suurusest. Samuti on Monexi poolt pakutav euro vahetuskurss teiste pakkujatega võrreldes silmatorkavalt kliendikahjulikum Nii näiteks on 5-100 EUR ostukurss 12,50 ja 105-300 EUR puhul on ostukurss 13,50, 355-2000 EUR puhul aga 15,00.

OÜ Monex-i tegevusest jääb mulje, et see on suunatud turistide “pügamisele”, kuna Monex-i valuutavahetuspunktid asuvad kõige tihedamini turistide poolt külastatavates piirkondades, näiteks Tallinna sadama A, C ja D terminalides, Lennujaamas, Viru keskuses, Viru tänaval (2 tk), Raekoja platsis, Sadamarketis, Norde Lootsi Hüper Rimis ning Estonia pst-l.

Nii Tarbijakaitseamet kui ka EL tarbija nõustamiskeskus on saanud ja saavad jätkuvalt nii välisturistidelt kui ka eestlastelt kaebusi sellise “üllatava” valuutavahetuse teenuse kohta. Üldiselt on reisihuvilistel teada, et lennujaamades, sadamates on valuutavahetus kallim kui mujal, kuid vahetuskurss koos teenustasuga, nagu pakub OÜ Monex eurodele, on tarbijate jaoks ebamõistlikult kallis.

Jooniselt on näha, et müües 50 eurot, saab tarbija kõikides pankades ja pooltes valuutavahetuspunktides ligi 800 krooni, kuid Monexi kliendid peavad leppima vaid 575 kroonise summaga.

Sügis 2006.